• 16 lipca 2024

7 ciekawostek na temat wina

Wino to najszlachetniejszy trunek, którym chętnie raczymy się podczas smacznej kolacji lub podczas romantycznego wieczoru we dwoje. Choć wiemy o nim całkiem dużo, to wiele faktów może zaskoczyć niejednego kolekcjonera. Otóż np. wino jest nie tylko białe, czerwone lub różowe, ale i pomarańczowe. Jego ojczyzną wcale nie są Włochy czy Francja, a Gruzja. Tego rodzaju ciekawostek jest o wiele więcej, my prezentujemy 7 najbardziej interesujących.

Ciekawostki dotyczące wina wiążą się nie tylko z jego produkcją, ale też ze zwyczajami jego spożywania w różnych regionach. Podobno zamożni Chińczycy w celu pochwalenia się swoim bogactwem, kupują jedne z najlepszych i najdroższych czerwonych win na świecie. Co ciekawe, nie przepadają za ich cierpkim smakiem, dlatego rozcieńczają ten wytworny trunek coca-colą lub innym gazowanym napojem. Oto 7 najciekawszych informacji na temat wina, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

 


Im starsze, tym wcale nie lepsze


Każdy zna obiegową opinię, że im wino starsze, tym lepsze. Tak naprawdę tylko kilka procent produkowanych na świecie win zyskuje w wyniku starzenia, znaczna część z nich nie powinna być przechowywana dłużej niż 10 lat. Z tego powodu wyszukiwanie starszych roczników na półkach supermarketów, nie ma żadnego sensu. Wina najczęściej produkowane metodą reduktywną, co oznacza, że są one przeznaczone do szybkiego spożycia. Wina te nie tylko nie dojrzewają, ale z czasem będą tracić wartości smakowe. Kto chce kupić wino nadające się do długiego przechowywania, powinien posiadać odpowiednią wiedzę lub zasięgnąć profesjonalnej porady w sklepie winiarskim.


Najstarsza butelka na świecie


Za najstarszy okaz wina na świecie uchodzi szczelnie zamknięta butelka, pochodząca z około 350 r. i od ponad 100 lat stanowiąca eksponat w Muzeum Historycznym Pfalz w Niemczech. Znaleziono ją w grobowcu rzymskiego notabla w okolicy miasta Speyer w 1867 r. Wino wyprodukowano prawdopodobnie z miejscowych zbiorów i od lat trwa debata, czy odkorkować butelkę i zbadać jej zawartość, czy też nie.


Płeć a degustacja


W dawnych czasach mówiło się, że wino to trunek wytwornych dam. Otóż nie bez powodu, ponieważ kobiety posiadają wyostrzony zmysł węchu i doceniają subtelne, niepowtarzalne zmiany w smaku i aromacie, spowodowane czynnikami takimi jak pogoda, rodzaj drewna czy jakość ziemi. Oznacza to, że kobietom rozpoznawanie niuansów smaku i aromatu wina przychodzi zdecydowanie łatwiej niż mężczyznom.


Sól i wino?


Choć wina nie solimy, to z pomocą soli możemy szybko schłodzić wino. Wystarczy, że umieścimy je w wiaderku z kostkami lodu i dosypiemy łyżkę soli. Po 5 minutach butelka będzie schłodzona.


Kto wypija najwięcej wina na świecie?


Odpowiedź jest dość zaskakująca, ponieważ okazuje się, że Watykan. Otóż mieszkańcy Watykanu wypijają rocznie aż 62 litry wina na głowę, przy czym np. Polacy tylko 2 litry. Należy tu zaznaczyć, że średnią zawyżają oczywiście księża, ponieważ jest to głównie wino mszalne.


Święty korek


Wciąż panuje mit, że wino z korkiem jest lepsze, ponieważ wydaje się bardziej eleganckie i luksusowe. Oczywiście nic bardziej mylnego. Korek dębowy wiąże się z ryzykiem choroby korkowej, a w przypadku win młodych i świeżych najlepiej sprawdza się zakrętka.


Najdroższa butelka na świecie


Najdroższa nie oznacza, że butelka została sprzedana. W 1989 roku kupiec William Sokolin chciał sprzedać swoje Chateau Margaux z 1787 roku za 500 tys. dolarów. Butelkę zabrał ze sobą do restauracji w hotelu Four Seasons, jednak nieostrożny kelner stłukł ją, kiedy przechodził z tacą. Na szczęście Sokolin ubezpieczył wcześniej trunek i wypłacono mu 225 tys. dolarów za poniesiona stratę.

Share :

Może Cię zainteresować

Ciekawostki o różowym winie

Wino różowe nie jest tak popularne jak czerwone i stanowi nie lada problem dla wielbicieli gronowych trunków...