• 19 września 2024

Aktywne i pasywne piwnice na wino

Polacy rozsmakowali się w winach. Coraz częściej możemy spotkać na ulicach winiarnie, gdzie nie tylko spędzamy czas ze znajomymi, ale również zaopatrujemy swoją kolekcję. Oznacza to, że dzisiaj możliwość kolekcjonowania wina i jego prawidłowego przechowywania jest dostępna nie tylko dla winiarzy i właścicieli rezydencji, ale dla każdego smakosza tego trunku. Należy jednak odpowiednio zabrać się do sprawy i przygotować specjalną piwniczkę na naszą kolekcję. Otóż rozróżnia się dwa rodzaje piwnic na wina, są to piwnice pasywne i aktywne. Wyjaśniamy, czym się różnią i jak działają.

Piwnice pasywne to tak naprawdę piwnice podziemne, które zapewniają temperaturę otoczenia oraz wilgotność na stałym poziomie. Z kolei piwnice aktywne są przeważnie na powierzchni ziemi i nie spełniają podstawowych warunków zachowania stałej temperatury i wilgotności, co oznacza, że wymagają stałej regulacji warunków otoczenia. Tego rodzaju pomieszczenia potrzebują więc pełnej i skutecznej izolacji, barier paroszczelności oraz specjalnego klimatyzatora z przeznaczeniem do piwnic na wina.


Piwnice pasywne


W dawnych czasach trunki przechowywano w piwnicy pasywnej, w sposób, który stosowany jest zasadniczo do dziś. Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania zapasu wina czy żywności wykopywano w ogrodzie. Tego rodzaju piwnica wcale nie musi zajmować dużej powierzchni, tak samo jak zagłębienie w gruncie nie musi być specjalnie głębokie. Piwnica taka ma bowiem postać sklepionej ziemianki, w której kilkudziesięciocentymetrowa warstwa pokrywającej ją ziemi pełni funkcję idealnego izolatora. Ściany najlepiej wyłożyć porowatym materiałem, który będzie absorbował wilgoć z powietrza. W sytuacji, gdy powietrze stanie się zbyt suche, materiał odda wilgoć do pomieszczenia. Pamiętajmy, że w piwnicy pasywnej należy zrezygnować z robienia podłogi, wysypując klepisko żwirem, który również świetnie wchłania nadmiar wilgoci. Tego rodzaju tradycyjna piwnica posiada tę zaletę, że bez żadnych starań ze strony właściciela, zachowuje stałą i stosunkowo niską temperaturę. Do tego, jeśli zrobioną ją w odpowiednim gruncie, będzie również posiadać w miarę stałą wilgotność, wynoszącą od 60 do 70%. A właśnie takie warunki są najbardziej odpowiednie dla wina. Jedyne, co musimy zrobić po otworzeniu piwniczki, to wstawić odpowiednie półki do leżakowania trunku i zgromadzić stosowny zapas butelek.


Piwnice aktywne


Oczywiście nie wszędzie istnieje możliwość wykonania piwnicy na wino we wspomniany wyżej sposób. Dotyczy to szczególnie kolekcjonerów mieszkających w miastach oraz tych posiadaczy działki, którzy nie chcą przeznaczać swojego zielonego terenu na piwnicę. Wówczas zostaje odwołanie się do współczesnej technologii i przygotowanie piwnicy, która może znajdować się nawet na najwyższym piętrze wieżowca. Tego rodzaju piwnice aktywne będą jednak wymagać stałej regulacji temperatury powietrza i jego wilgotności. Ponadto wcześniej należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Oznacza to, że wszystkie przegrody, czyli ściany, strop i podłoga muszą zostać zaizolowane materiałem chroniącym przed zmianami temperatury oraz foliami bądź membranami paroszczelnymi. Do tego dochodzi konieczność wyposażenia pomieszczenia w odpowiednio szczelne i izolacyjne drzwi. Za właściwe warunki będzie odpowiadał klimatyzator, utrzymujący zadaną wcześniej temperaturę oraz higromaster, podnoszący wilgotność powietrza. Przygotowując aktywną piwnicą na wino, należy także pamiętać o tym, iż trunek ten nie lubi światła. Oznacza to, że zrezygnować z okien lub, jeśli nie jest to możliwe, nie odsłaniać ich i postarać się, aby szyby przepuszczały jak najmniej promieni UV.

Share :

Może Cię zainteresować

Gdzie umieścić stojak na wino?

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z kolekcjonowaniem win, powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym...