• 26 maja 2024

Gdzie umieścić stojak na wino?

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z kolekcjonowaniem win, powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym z nich jest stojak na wino, który będzie prezentował Twój zestaw butelek. Ważne jest, aby już podczas planowania zakupu przyszłego stojaka na wino, uwzględnić jego odpowiednią lokalizację. Jest to jedna z ważniejszych decyzji, ponieważ od niej zależy nie tylko wielkość Twojego stojaka, ale i rodzaj materiału, z jakiego będzie on zbudowany. Nasz tekst pomoże Tobie w wyborze właściwiej lokalizacji.

Stojak na wino, prezentujący naszą własną kolekcję, to element wystroju, który może dodać wnętrzu klasy i prestiżu lub romantyczności i swojskości. Sprawdzi się zarówno w kuchni czy jadalni oraz na reprezentacyjnym miejscu w naszym salonie. Właściwie dopasowany do ogólnej aranżacji i ciekawy design na pewno zainteresuje Twoich gości. Pamiętajmy jednak, że jest to przede wszystkim praktyczne akcesorium, które pozwala na prawidłowe przechowywanie trunków. Jeśli zależy nam na ich doskonałym smaku, zakup stojaka na wino będzie właściwym krokiem. Prosta forma butelki i sposób jej przechowywania w lekkim pochyleniu w poziomie, stworzyły doskonałe warunku dla kreatywności projektantów. Stojaki na wino przyjmują więc wiele form, od zupełnie prostych, wręcz surowych, aż po bardzo oryginalne i fantazyjne kształty. Wyróżniliśmy trzy główne miejsca, w których stojak na wino nie tylko oryginalnie zaprezentuje kolekcję win, ale stanie się równie praktycznym i funkcjonalnym elementem dekoracyjnym w Twoim domu.


Stojak w kuchni


Kuchnia to miejsce, gdzie odbywa się czar gotowania. Wszystko powinno być tu pod ręką po to, aby sos czy zupę zamienić w przepyszne danie. Stojak na wino powinien być więc przede wszystkim praktyczny. W kuchni, gdzie jest zmienna temperatura i wilgotność lepiej nie przechowywać sporej kolekcji, tylko kilka wybranych butelek. W tym miejscu najlepiej sprawdzi się więc mały i praktyczny stojak, z którego łatwo wydobędziemy butelkę wina, którym doprawimy potrawę lub wypijemy do kolacji. Z racji specyfiki kuchni w tym miejscu najlepiej sprawdzą się materiały wytrzymałe, a więc niezaimpregnowane drewno nie będzie najlepszym pomysłem. Wybieraj spośród dobrych gatunków drewna lub zdecyduje się na solidny metalowy stojak.


Stojak w salonie


Salon sam w sobie jest reprezentacyjnym miejscem w naszym domu, dlatego stojak na wino, jaki tu postawimy, może przybrać formę efektownego regału. Otóż putta ściana może zostać przeznaczona na nowoczesny, minimalistyczny regał lub taki z oryginalnie ciętego drewna. Materiał będzie zależał zasadniczo od tego, w jakim stylu zaaranżowany jest nasz salon. Może być to element silnie kontrastujący, będący dopełnieniem eklektycznego wnętrza lub prosty, drewniany stojak współgrający ze stylem skandynawskim. W salonie stojak będzie posiadał przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, ale będzie też zawsze pod ręką w trakcie romantycznego wieczoru we dwoje. Warto zatem zadbać o jego oryginalne wzornictwo.


Stojak w jadalni


Jadalnia to również reprezentacyjne miejsce, jednak nie aż tak jak salon. Otóż w jadalni biesiadujemy wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, co oznacza, że stojak na wina powinien być większy niż w kuchni, chociaż nie tak duży jak w salonie. Ciepło potraw, duża liczba ludzi w nadmiernej częstotliwości mogą źle wpływać na jakość wina, dlatego dobrze jeśli w stojaku będziemy umieszczać wina dopiero przed biesiadą. Niekoniecznie będzie to najlepsze miejsce na leżakowanie, jednak idealne do spożywania trunku. Sprawdzą się tu średnich rozmiarów stojaki z drewna lub metalu.

Share :

Może Cię zainteresować

Aktywne i pasywne piwnice na wino

​ Polacy rozsmakowali się w winach. Coraz częściej możemy spotkać na ulicach winiarnie, gdzie nie tylko...