• 25 czerwca 2024

Wszystko, co musisz wiedzieć o stojakach na wino

Odpowiednio dobrany stojak na wina nie tylko zapewni nam ład i porządek w domowym barku, ale również oryginalnie wyeksponuje same butelki wina. Tego rodzaju regał oprócz praktycznych funkcji, może również pełnić znaczącą rolę estetyczną. Wybór takiego sprzętu nie jest jednak łatwy, co wynika z dużej różnorodności modeli dostępnych na rynku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaki stojak na wino wybrać.

Wybierając stojak na wino do domu, powinniśmy przyjrzeć się dostępnym na rynku modelom. Są dwa warianty – wolnostojący lub do zabudowy. Pierwsza opcja jest dla tych, którzy chcą wyeksponować swoją kolekcję butelek lub zależy im na dekoracji w postaci oryginalnego designu. Z kolei typ do zabudowy, jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dopasować mebel np. do szafek kuchennych.


Jaki materiał będzie najlepszy?


Na wstępie należy zwrócić uwagę na wykonanie danego stojaka. Występują one w wielu wariantach, różniących się od siebie nie tylko pod względem wielkości, ale przede wszystkim materiału, z którego zostały zrobione. Wśród najbardziej popularnych materiałów używanych w produkcji stojaków są drewno, stal nierdzewna oraz tworzywa sztuczne. Drewno to klasyczny stojak na wino, który świetnie będzie się prezentował nie tylko w barze, ale przede wszystkim w domowej winnicy. Jest to uniwersalne rozwiązanie dla każdego, ponieważ materiał ten jest wytrzymały i odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne. Z kolei stal nierdzewna to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie minimalizm. Stal ma ponadto bardzo dobre właściwości, ponieważ jest wytrzymała na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Ostatnia opcja to tworzywo sztuczne. Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie przede wszystkim oryginalny design. Tego rodzaju stojaki mają często ciekawy, unikatowy kształt. Materiał ten jest ponadto wytrzymały i odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne, takie jak stłuczenia czy otarcia.


Pojemność


Przed zakupem stojaku na wino, warto najpierw sprawdzić możliwości danego modelu. Otóż każdy z nich ma określoną przez producenta maksymalną liczbę miejsc na butelki naszego trunku. Dlatego stojak powinien być dostosowany do rozmiarów naszej kolekcji oraz naszych potrzeb, zwłaszcza tego, ile butelek chcemy na nim ustawić. Wariantów jest na szczęście wiele. Wyróżniamy zatem i takie regały, które pomieszczą 3 butelki lub 10. Na rynku dostępne są także duże, ścienne stojaki, które mogą pomieścić nawet do 50 butelek wina.


Obciążenie


Kupując stojak na butelki, warto również zwrócić uwagę na wagę interesującego nas modelu. Pamiętajmy, że tego rodzaju regał może być przytwierdzony do ściany, co świetnie sprawdzi się w szczególności w małych metrażowo mieszkaniach. Co więcej, regał taki wpasuje się w wystrój naszego wnętrza, nadając mu unikalny klimat. Nie wszystkie modele są jednak do zawieszenia, a to ze względu na wagę. Dlatego warto jest się najpierw zdecydować, co do lokalizacji takiego stojaka, zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Najczęściej taki przyrząd waży ok. 7 kg.


Rozmiar


Istotną cechą każdego stojaka na butelki jest też rozmiar danego modelu. Dostępny jest on w sklepach w wielu różnych wariantach, także każdy znajdzie coś dla siebie. Średni rozmiar takiego stojaka na wino to najczęściej 30 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz 20 cm głębokości. Pomieści on wówczas ok. 6 butelek wina. Dostępne są również stojaki na wino w rozmiarze 180 cm wysokości, 80 cm szerokości oraz 45 cm głębokości. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy chcą umeblować swoją własną, domową piwniczkę na wina winnicę, ponieważ taki regał pomieści nawet do kilkudziesięciu butelek wina.

Share :

Może Cię zainteresować

Aktywne i pasywne piwnice na wino

​ Polacy rozsmakowali się w winach. Coraz częściej możemy spotkać na ulicach winiarnie, gdzie nie tylko...

Gdzie umieścić stojak na wino?

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z kolekcjonowaniem win, powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym...